Hurutos betegségek

HURUTOS BETEGSÉGEK 1. RÉSZ

– hogy értsük, mit, miért tegyünk!

Összefoglalom a legfontosabb tudnivalókat, hogy ne csak azért tegyünk dolgokat, mert „az orvos azt mondta”

Gyakran tapasztalom hurutos betegségek kezelési tervének kialakítása kapcsán, hogy igazából nem értik a szülők, mit, miért is kellene tenniük.
Biológia órán az emberi testről – jelen helyzetben a légutakról – tanulva nem biztos, hogy mindannyian átgondoltuk az ok-okozati összefüggéseket.
A légutak egy egylégterű, szerteágazó csőrendszer. Nincs benne sehol egy hermetikusan záró zsilip, ami elválasztja/elzárja az alsóbb vagy felsőbb szakaszt a fertőzött területtől, így előbb-utóbb (az egyén immun védekezőképességétól függően) akár az egész csőrendszer fertőzötté válhat, begyulladhat.
Ehhez a csőrendszerhez tartoznak a légutak az orrhegytől a tüdők egészen apró léghólyagjáig, valamint a hozzájuk oldalágként becsatlakozó orrmelléküregek (arcüregek, homloküregek, ékcsonti üreg), és a fülkürtön keresztül a középfül. (Ugyanezen a járaton keresztül szó szerint légzés nem történik, a középfül szellőzik a garat felé. A másik irányból, a hallójárat felől az ép dobhártya miatt nem jut be oda levegő. Egészséges állapotban ez egy légtartalmú üreg, benne a hallócsontocskákkal.)

Ezt a járatrendszert elejétől a végéig belülről mindenhol nyálkahártya borítja. Mintha egy golyóstollnak a belseje lenne párnákkal kibélelve. Ezek a párnák egészséges állapotban laposak, szépen követik az adott járat falát. Míg gyulladás során, mintha ezeket a párnákat felverték volna, a nyálkahártya megvastagszik. Mivel a csőrendszer fala merev, nem tágulékony, ezáltal a duzzadt nyálkahártya csak a légút belseje felé tud terjeszkedni, beszűkítve a levegő számára szabadon átjárható területet.

Egy egyszerű nátha esetén orrunk nyálkahártyáján figyelhetők meg a fent leírt elváltozások, vagyis a nyálkahártya megduzzad, és a duzzanat mértékétől függően el-/bedugul az orrunk. Legrosszabb esetben a teljes stop miatt a levegőt elkezdjük a szájunkon keresztül venni.

Mivel a nyálkahártya nemcsak az orrnak a fő járatában (orrfőüreg), hanem a melléküregek felé átvezető kis járatokban is megduzzad, így
a melléküregek szellőzése is jelentősen csökken. Sokszor a főüreg csak részben szűkül be a duzzanat ellenére, még csukott szájjal is kapunk az orrunkon át levegőt. Viszont a melléküregek felé átvezető kis alagutak korántsem ennyire tágak, emiatt ott már kisebb nyálkahártya duzzanat elég, hogy azok elzáródjanak vagy legalábbis jelentősen beszűküljenek. Minél kisebb a fej mérete – pl. gyerekek, csecsemők – arányosan annál kisebb minden járatnak is az átmérője. Náluk még kisebb duzzanat is elég, hogy teljes stop alakuljon ki.

A gyulladásos folyamat általában együtt jár gyulladásos váladék vagy izzadmány termelődésével. Ez a váladék folyik ki előre az orrunkból vagy hátra a garatunkra.

Nátha esetén, amikor a sinusok felé átvezető csatornák beszűkülnek, az arcüregekben termelődő váladék nem tud könnyen kiürülni. Ekkor megfigyelt jelenség, hogy előre nem folyik semmi az orrból, nem tudnak semmit leszívni, kifújatni a gyermekkel, viszont ahogy fekvő helyzetbe kerül a gyermek, röviddel utána rohamokban, szinte öklendezésig menően köhögni kezd. Ez azért van, mert a beszűkült orrjárat mellett orrfújáskor nem tudunk akkora turbulenciát generálni az arcüregben, hogy onnan a váladék ki tudjon ürülni, így a váladék pang az arcüregben. A pangó váladék ideális táptalajt képez a baktériumoknak, hogy elszaporodjanak a meleg, nedves környezetben, sárgává, zölddé színezve az addig színtelen vagy fehér váladékot.

A fentiek alapján kijelenthető, hogy több okból érdemes nyálkahártya összehúzó hatóanyag tartalmú szereket alkalmazni náthában:

  • nyálkahártya duzzanat csökkenésével újra megindul a légáramlás az orrban
  • a váladék rendszeres eltávolításával nem marad táptalaj káros baktériumok elszaporodásához
  • hamarabb regenerálódik, gyógyul az érintett terület, szövődmények kialakulásának kisebb a kockázata
  • jobb lesz a közérzetünk

Felhívom a figyelmet, hogy önmagában a sóoldat, tengervizes orrspray nem elegendő! Az a bent lévő váladékot fellazíthatja, de egyéb hatása nincs!

Bízom benne, sikerült egy kicsit megvilágítani, mi zajlik nátha idején szervezetünkben, és talán érthetővé vált, miért fontos már a tünetek kezdetekor nyitottságtól függően a nyugati orvoslás javaslata alapján nyálkahártya összehúzó orrcseppet (lásd 14. oldal) használni, vagy az alternatív gyógyászatból pl. illóolajok, aromavizek és gyógyteák varázserejét segítségül hívni.
Még egy fontos dolog! Nagyobb gyerkőcök már el tudják mondani, milyen gondjuk/bajuk van, a kisebbek nem! Viselkedése alapján képzeljük magunkat a kicsi helyébe, vajon ő mit érezhet (pl. nem tud cumizni vagy szopizni, enni, mert vagy levegőt vesz, vagy nyel. Lehet nyűgösebb is, főleg a csecsemők, akik úgy „tudják”, csak orron tudnak levegőt venni. Eldugult orral nem kezdenek tudatosan szájon át lélegezni, csak reflexfolyamat részeként.) Ha utánozzuk azt, ahogyan viselkednek, és elgondolkozunk, mi ezt mikor csinálnánk, sokszor segítség abban, rájöjjünk, mi a bibi!

Sok szeretettel,

Dr. Papp Eszter

Pszichoszomatikus szemléletű, alternatív gyógymódokat is alkalmazó gyermekgyógyász

Scroll to Top