Felső légúti betegségek kezelése aromaterápiával

HURUTOS BETEGSÉGEK 2. RÉSZ

– hogy értsük, mit, miért tegyünk!

Előző cikkemben (https://diadeur.hu/2022/01/08/hurutos_betegsegek_1resz/) már körbejártuk, hogy nátha esetén a nyálkahártya duzzanattól bedugul az orrunk, illetve gyulladásos váladék is termelődik. Ilyenkor a legfontosabb a mihamarabbi gyógyuláshoz, hogy a nyálkahártyát lelohasszuk. Ezáltal az orrunk (orr főjáratunk) és rajta keresztül az orrmelléküregeink ismét szellőzni tudnak, valamint a termelődött váladékot ki tudjuk üríteni, megelőzve azok felülfertőződését. Tehát célszerű valamilyen nyálkahártya összehúzószert alkalmazni.

Azonban sokakkal találkozom, akik dugult orrú, levegőt alig kapó gyermekkel jönnek be a rendelőbe, a gyerkőcön látszik, nem élvezi annyira ezt a helyzetet, nyűgös. (Érthetően. Nem tud cumizni, a szájon át való légzés miatt kiszárad a szája, ekkor kellemetlen, furcsa, akár fájdalmas a nyelés; étkezéskor pedig vagy eszik/iszik vagy levegőt vesz, nehéz a légvétel és nyelés összehangolása Ilyenkor elszomorodom, mert a gyerkőc helyébe képzelem magam, és eszembe jut saját magam, mikor náthás vagyok, mennyire kellemetlen tud lenni! Én felnőttként már tudom értelmezni, mi történik velem, de ők még sokszor nem! Én tudok magamon segíteni (ha akarok), tudom, hogy mit érdemes ilyenkor csinálni de ő nem! ). Jó esetben a szülő kifújatja vele az orrát, de néha azt sem ☹.

Tudom durva, amit most leírok, de ilyenkor szívem szerint befognám a szülő orrát, és csak azt a fél órás vizsgálatot, konzultációt ülje úgy végig! Talán akkor rájön….

Szóval dugult orr esetén meg szoktam kérdezni, mit használtak eddig a náthára?

Legtöbbször a semmit vagy jobb esetben a tengervizes sós orrspray a válasz. Orrcseppet kevesen kezdenek el adni, mert vagy „nem mondta a doki” vagy „magamtól nem mertem elkezdeni”.

Szeretném tisztázni, a nyálkahártya összehúzó orrcseppek nem szívgyógyszerek vagy antibiotikumok pl., amivel nem a hatásukat szeretném bagatellizálni, hanem azt jelezni, hogy azon gyógyszerek közé tartoznak, melyekkel nagy galibát nem csinálhatunk, ha a gyógyszer mellé mellékelt használati útmutató alapján használjuk. Viszont, használatuk elkezdésével megelőzhetjük pl a betegség komolyabbra fordulását, szövődmények kialakulását. Szóval nem az orvosi kompetencia körébe tartozik azt eldönteni, hogy egy egyszerű, nyálkahártya összehúzó hatású orrcsepp használatát elkezdjük! Nyugodtan vásároljunk a patikus segítségével, kérdezzük meg használatáról és használjuk! Ne várakozzanak elkezdésével addig, míg orvoshoz jutnak! Merjék elkezdeni adni maguknak, gyermeküknek!

Másik gyakori tapasztalat, ami egy fokkal jobb variáció, hogy ugyan elkezdik használni az orrcseppet/sprayt, viszont kevésszer alkalmazzák egy nap (pl. napi 1-2x), vagy túl rövid ideig adják (2-3 napig), mert félnek az orrcsepphez való hozzászokástól. Egyrészt a gyártók javaslata alapján általában 5 -7 napig nyugodtan lehet őket használni rendeltetésüknek megfelelően, többségüket általában napi 3x. (Fontos, vannak erős hatású orrspray-k is, amiket napi 2x lehet csak használni!). A napi háromszori adagolásúakat érdemes reggel, este lefekvéskor és a kettő között arányosan elosztott idő kb. felénél adni. Néha, ha nagyon dugul az orr, egy-egy alkalommal egy 4. adag is beiktatható. Használatuk legalább 5 napig javasolt. Sokan abbahagyják adását, amint úgy látják, már nem folyik / dugul az orr annyira, már csukott szájjal képesek levegőt kapni. Azonban, ha idejekorán abbahagyjuk az orrcseppek használatát, a betegség visszatérhet, különböző szövődmények vagy akár krónikus nátha kialakulásához vezethetnek. Miért? Mert ilyenkor a nyálkahártya még nem rendeződött, nyugodott meg teljesen, továbbra is még kissé gyulladt, ezáltal a védekezőképessége sem tért vissza az eredeti mértékűre. Ilyenkor a mérsékelt nyálkahártya duzzanat mögött pangó váladékban a kórokozók újra elszaporodhatnak és minden kezdődhet elölről. A nyálkahártya gyengült védekezőképessége miatt pedig esendőbb újabb kórokozókkal szemben is, így nemcsak az „eredeti” betegséget okozó baci, hanem más, kívülről jövő kórokozó is megtelepedhet.

A nyugati orvoslás hívei orrnyitásra használhatnak patikai orrcseppeket, orrsprayket. Azt, hogy kinek melyik válik be, általában egyénfüggő. Emiatt, ha kérdeznek, melyiket vásárolják, az én válaszom általában az, amelyikről azt érezték korábban, jól és hosszabb ideig nyitva tartotta az orrukat! Ez nagyon fontos! Mert sokféle orrcsepp van a piacon, azonban nem mindegyikre reagálunk egyformán. (Hála a Jóistennek, egyediek vagyunk mindannyian!) Emiatt azt javaslom, ha az egyik bevált, annak jegyezzék meg a nevét, és azt válasszák, használják a későbbiekben is. Többször tapasztalom azt is, hogy kollégák, hol ezt, hol azt a szert ajánlják. Ilyenkor két lehetőség van, kipróbáljuk az újat – ami nem biztos, hogy működni fog, vagy meghallják ugyan a javaslatot, majd mégis maradnak a korábbi beváltnál, és kezdettől szellőzni fog az orrunk, és nem kerül felesleges folyadékkal teli üvegcse a polcra a nem használt dolgok közé.

Alternatív gyógymódokról (többek között) a következő részben lesz szó.

Folyt. köv.

Sok szeretettel,

Dr. Eszter

Scroll to Top