7+1 érdekesség az ókori aromaterápia történetéből

7+1 érdekesség az ókori aromaterápia történetéből

Annyira szeretem az aromaterápia történetét, – amiről rendszeresen tartok előadásokat is -, hogy összeállítottam egy kis csokorra valót az ókorból. A sok izgalmas történeti mérföldkő között az előadások alkalmával mindig megbúvik egy-egy kémiai képlet, felhasználási javaslat és kutatási eredmény. Így lesz teljes, és nem a “dögunalmas” töri órát juttatja eszedbe…

Mivel a gyógynövényeket évezredek óta használja az emberiség szépítésre, gyógyításra, masszázsra, balzsamozáshoz, nem csoda, hogy igen sok érdekességet tudunk összegyűjteni a múltból.

1. Tudtad, hogy Kleopátra híres gyógynövény ismerő és felhasználó hírében állt? Nem volt rest kihasználni az illatok adta előnyöket a szerelemben sem.;-) Allítólag Antonius császár elcsábítására rózsa és jazmin olajjal kente be testét, amelyek nem csak bőrszépítő hatásúak, de a nemi vágyat is felkorbácsolják.

2. Tudtad, hogy az egyiptomi parfüm abban az időben annyira híres volt, mint manapság a francia? Leghíresebb ókori parfüm a KYPHI,  összetételét tekintve az ókorkutatok szerint többek között tartalmazott mirhát, tömjént, borókát, fahéjt, nárdust, pisztáciát, sáfrányt.

3. Tudtad, hogy Nero otthonában feltételezesek szerint olyan csatornarendszert építtetett ki, amin keresztül a légtérbe juttatta az illatot, amihez épp kedve szottyant?

4. Tudtad, hogy az ókorban, aki vendégségbe volt hivatalos nem bort – ahogyan manapság divatos -, hanem illatot vitt a háziaknak ajándékba?

5. Tudtad, hogy az ókori Görögországban már a mai wellness centrumokhoz hasonló komplexumomban múlatták idejüket a férfiak? Nőknek a belépes csak hétfő délelőtt volt engedélyezve. A férfiak viszont nem csak szórakozni jártak ide, hanem sikeres üzleti kapcsolatok is születek. Azt tartották, a víz jelenti a kapcsolatot a földi lét és a túlvilág között.

6. Tudtad, hogy Tutenkamen 1922-ben feltárt sírkamrájában, melyet i.e. 1320-ban építettek tömjén és nárd illóolajokat tartalmazó tárolóedényeket találtak? Illatuk évezredek múltán is felismerhető volt.

7. Tudtad, hogy az  egyiptomi edfui templomban van egy helyiség, melynek ókori falain több parfüm részletes leírása is látható?

7+1
Tudtad, hogy az ősi Egyiptomban az illóolajok részei voltak a hadsereg háborús terveinek? Az élénkítő olajokat csatába indulás előtt használták serkentőként. A nyugtató hatású olajokat hazatérés után.

Forrás: Cathy Hopkins: Aromaterápia

Scroll to Top