Méregtelenítés illóolajokkal

BÖJT AKKOR ÉS MOST – méregtelenítés illóolajokkal

„Olykor le kell mondanunk dolgokról, amiket

szeretünk, hogy azután sokkal jobban tudjuk

értékelni azokat.”

Böjt régen

Őseink, dédszüleink még a természet rendje és a mezőgazdasági munkák szerint állították össze naptárukat. A farsangi mulatozós, vidám időszak után, a nagyböjtben a visszafogottságra és a befelé fordulásra törekedtek. Ideje volt a bűnbánatnak, hogy húsvétra testileg-lelkileg újjászülessenek.

Az évezredes tapasztalások alapján az emberiség rájött arra, hogy van egy körforgás az életben, van születés és halál, van megújulás és szenvedés. Valahol egymás mellé kell, hogy kerüljön a csend és a zaj, az újjászületés és a nélkülözés, a másokra figyelés és a magunkba gubózás. Csak ekkor tudjuk ugyanis az egyiket és a másikat is érzékelni és értékelni. Eleink pedig megtapasztalták, hogy tavasz táján bekövetkezik a megújulás, a kivirágzás, amit, ha igazán értékelni akartak, akkor előtte meg kellett vonni maguktól sok mindent.

De teljesen praktikus oka is volt a nagyböjtnek. Tavasz közeledtével egyszerűen kifogytak az éléskamrák. Ilyenkor már melegebb idő volt, ezért nem vágtak disznót. Nem volt hús, legfeljebb a húsvétra elrejtett sonka maradt még meg a téli disznótorból. A vermekben alig volt némi krumpli és zöldség. A tyúkok még nem tojtak.

Valójában egy ínséges, nélkülözős időszak volt a nagyböjt ideje, amikor már alig volt ennivaló. A kereszténység később csak megszentelte ezeket a régi nagy tapasztalásokat, ősi tudásokat, amiből fokozatosan kialakult a negyvennapos böjt. Nemigen volt mit enni, mi más maradt az embereknek, mint az ima, a magukba fordulás és a nagy várakozás arra, hogy jobb lesz. Mai szemmel nézve is jó ez a megtisztulás, mind lelkileg, mind testileg. Könnyebbé, kiegyensúlyozottabbá válik az ember, ha megszabadul a testi-lelki terhektől.

Böjt napjainkban

A mai kor embere már inkább csak a praktikus részét látja a böjtnek, vagyis másként táplálkozik, kevesebbet eszik, hogy leadja felesleges kilóit, és jobb legyen a közérzete.

Mivel ez az ínség, szűkösség napjainkra már nem jellemző, nekünk kell megteremtenünk a böjt idejét, keretét, lelki hátterét. 

Egy kis visszafogottság csodát művel. Bármiben megélhetjük ezt a böjtöt, ami kihívást jelent számunkra. Ehetünk húsmentesen, cukormentesen, lemondhatunk a szénhidrátokról, édességekről, alkoholról. Tarthatunk ún. pozitív böjtöt, ami mások megsegítését, jócselekedeteket, javaink megosztását jelenti.

Böjt, mint tisztítókúra

  1. Támasz a illóolajokkal

 Lelkileg a spirituális olajok nyújtanak támaszt: TÖMJÉN ILLÓOLAJJAL, MIRHA ILLÓOLAJJAL, szantál illóolajjal, vagy a már sokak által ismert VIGASZTALÓ REMÉNY ROLL-ONNAL. A tisztulási folyamatokat segíti a CIPRUS ILLÓOLAJ, a CITROM ILLÓOLAJ, BORÓKA ILLÓOLAJ, HIMALÁJAI CÉDRUS ILLÓOLAJ. Párologtatóba is teheted, de zseniális testbedörzsölőt is készíthetsz belőle!

MÉREGTELENÍTŐ TESTBEDÖRZSÖLŐ

1 ek SÁRGABARACKMAG OLAJba

4 ek barnacukorra

1 csepp TÖMJÉN ILLÓOLAJ

1 csepp BORÓKA ILLÓOLAJ

1 csepp HIMALÁJAI CÉDRUS ILLÓOLAJ

A keverékkel dörzsöld át testedet tusolás közben. Tökéletes támaszod lesz a magtisztulási folyamatban.

  1. Tisztulás aromavizekkel
  • elsősorban a májtisztítást segítő rozmaring aromavizet használjuk.,
  • a borsmenta aromavíz is segíti a máj és a vastagbél méregtelenítését,
  • az orvosi zsálya aromavize pedig csökkenti az éhségérzetet (magas vérnyomás esetén nem ajánlott).

Használatuk: 15-20 ml aromavizet hozzáöntünk 1 liter vízhez és 3 hétig minden nap elfogyasztjuk. Utána tartunk egy hét szünetet, és még egyszer megismételhetjük.

  1. Fokozott folyadékevitel

Böjtben nagyon fontos a sok folyadék fogyasztása, leginkább tiszta víz és gyógyteák formájában.

A legismertebb tisztítótea a csalán és a diólevél. Serkentik a vese, a máj és az epe működését, tisztítják a nyirokrendszert, az ereket és a vért. A felszívódásuk a reggeli órákban, étkezés előtt a legjobb, ekkor igyuk őket, lehetőleg éhgyomorra, ízesítés nélkül.

Ebben az időszakban az étkezés mellett a mozgásra is figyeljünk oda. Sétáljunk, kiránduljunk nagyokat, jógázzunk, biciklizzünk! Töltsünk több időt a természetben, esténként és hétvégén pedig pihenjünk, csökkentsük tudatosan a ránk ömlő információáradatot. Keressünk egy jó regényt, olvassunk, társasozzunk tévézés helyett!

Forrás:

Rüdiger Dahlke, Doris Ehrenberger: Testi és lelki megtisztulás

Rüdiger Dalke: A tudatos böjtölés kézikönyve

www.felvidek.ma – Nagy Iván etnológus írása

Szabó György: A bükki füvesember gyógynövényei

Scroll to Top